Je český energetický plán sebevražedný?

1. 11. 2023 Obec a finance Energetika

Před několika dny jsme informovali o aktualizaci a návrhu plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu, který vláda přijala, vyzvala k široké diskuzi a odeslala k vyjádření Evropské komisi. Obsáhlý a podrobný dokument, velmi zjednodušeně řečeno, formuluje jako hlavní podstatu dalšího vývoje výrazně větší podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a důležitou součástí plánu jsou také energetické úspory, které mají snížit energetickou náročnost naší ekonomiky.

Již jsme napsali, že sféra územních samospráv (obce, města, kraje) nepatří mezi rozhodující články naší energetiky, ale její podíl na úsporách i na tvorbě vlastních zdrojů bude nejenom žádoucí, ale ve vlastním zájmu dokonce nutný. Již dnes většina zastupitelstev připravuje reálné projekty na úseku komunální energetiky.

Stanovené cíle, zejména grandiózní nárůst výkonu solárních zdrojů, přináší řadu otázek. Může fotovoltaika, která vyrábí elektřinu jen když svítí sluníčko, nahradit stávající stabilní zdroje a teplárny, které budeme zavírat? Budou úspory energií, často investičně náročné, stačit na pokrytí signalizovanému růstu spotřeby? Dokážeme vedle sebe postavit konkrétní fakta a reálně rozhodovat o další cestě?

Název titulku dnešního článku vychází z textu Milana Smutného, který byl zveřejněn v internetovém deníku Neviditelný pes.