Konference Den malých obcí pomáhá edukovat starosty už 30 let

12. 11. 2024 DMO Ostatní

Od prvního ročníku konference Den malých obcí uplynulo 30 let. Letos na podzim – ve čtvrtek 31. října 2024 na olomouckém Výstavišti Flora a v úterý 5. listopadu 2024 v pražském O2 universu – se starostky a starostové sešli pošedesáté. Účast byla znovu vysoká – dohromady akci navštívilo 750 účastníků a vystavovalo 80 firem. V programu se objevily přednášky ministerstev, vládních institucí a 4 hlavních partnerů – společností Bonita Group Service, EPSON, OX Point a Schréder. Hlavním pořadatelem byla firma Triada.

Den malých obcí

Na v pořadí 60. konferenci Den malých obcí spolupracoval Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR, Státní pozemkový úřad, který posluchačům představil možná opatření pro ochranu před povodněmi, a společnost PKV, která si připravila přednášku o energetických úsporách na obecních budovách do roku 2030.

Věra Kovářová, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, na 60. DMO
Věra Kovářová, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, na 60. DMO

Starostové si obecně nejvíce pochvalovali možnost osobního setkání se svými kolegy z jiných regionů a souběžnou výstavu firem, které nabízejí služby, či produkty důležité pro obce.

„Já na tyto konference jezdím, konkrétně sem do Prahy do Universa pravidelně, už je to asi třetím nebo čtvrtým rokem. Pro mě osobně přínos spočívá v tom, že se dozvím nejaktuálnější informace například z pozice dotací, setkám se s obchodními partnery, protože neustále se řeší nová hřiště, úprava rychlosti v obci a tak dál. Čili člověk získá kontakty a dozví se ty nejčerstvější informace jako první v řadě,“ říká Matyáš Charvát, starosta obce Mokrá-Horákov.

V přednáškové sekci se dozvěděli například nejnovější informace o možnostech čerpání výzev IROP, či jak se jako obec připravit na povinný příjem eDokladů.

„Od 1. ledna bude povinností všech obecních úřadů přijímat eDoklady, takže mi přišly užitečné informace o tom, jak doklady přijímat, jak se zaregistrovat na příslušném portále, či jak k tomu obecně přistupovat. Také mi přišla přínosná přednáška o zadávání zakázek malého rozsahu, se kterými se v obci běžně setkáváme,“ svěřuje se Jan Balcárek, starosta obce Bílá Lhota.

Vystavovatelé se přizpůsobují dobovému trendu

Velkým tématem posledních let jsou úspory energií a snižování uhlíkové stopy obcí jako celku. Firmy často nabízejí starostům řešení na míru.

„I naše společnost se profiluje v hledání řešení pro energeticky úsporné projekty. Věříme, že právě tímto bychom mohli oslovit starosty měst a obcí s přesahem do komunitní energetiky, protože bioplynové stanice a biometan mají určitě budoucnost,“ shrnuje nabídku marketingová manažerka firmy agriKomp Bohemia Zuzana Pěkná.

Firma Triada, která je zároveň hlavním pořadatelem a provozovatelem informačního systému Munis, obcím představila několik novinek v softwaru.

„Obce budou mít za povinnost od ledna příštího roku přijímat a akceptovat eDoklady. My jsme tuto změnu využili i k tomu, že jsme do informačního systému Munis zaintegrovali dvě životní situace. První životní situace je ta, kdy dochází k legalizaci podpisu, občan se může ověřit nejenom plastovou kartičkou, ale právě i eDokladem. A druhá životní situace je například v okamžiku, kdy žádá o vydání voličského průkazu. V obou situacích proces nekončí ověřením, ale následuje převzetí relevantních údajů a automatické doplnění formuláře v programu, aniž by uživatel tyto údaje musel ručně vyplňovat,“ říká Pavel Češka, vedoucí Sekce služeb zákazníkům Munis.