Zástupci obcí jednali s vládou

9. 4. 2025 Obec a finance Události

Včera se uskutečnilo jednání členů vlády s představiteli Svazu měst a obcí ČR (SMO). Na jednání přišli zástupci obcí s klíčovými tématy, které se týkají nejenom aktuálního, ale i dlouhodobého rozvoje našich měst, obcí a regionů. Projednávané oblasti zahrnují financování obcí, spravedlivější rozdělení daní, ale také bezpečnost, zdravotnictví, zelenou legislativu, energetiku a další okruhy otázek.

Předseda SMO ČR František Lukl s premiérem Petrem Fialou v jednací síni vlády ČR
Předseda SMO ČR František Lukl s premiérem Petrem Fialou v jednací síni vlády ČR

Po skončeném jednání v odpoledních hodinách odpověděl na některé otázky novinářů před budovou Úřadu vlády předseda SMO ČR a starosta Kyjova, František Lukl.

Jeden z dotazů se týkal hospodaření obcí, kterým se vyčítá narůstající objem uspořených prostředků na bankovních účtech. K tomu František Lukl uvedl, že k dané problematice by představitelé obcí uvítali uspořádání kulatého stolu společně se zástupci resortu financí, protože kolem tématu se uvádí řada nepřesných informací, mnohdy interpretovaných jednostranným makroekonomickým pohledem. Skutečnost, že obce mají peníze, ještě neznamená, že s nimi špatně hospodaří. Zastupitelstva šetří proto, aby obce mohly investovat v budoucnosti. Podle výkazu za rok 2024 samosprávy investovaly přibližně 150 miliard korun a na účtech mají obce (bez Prahy) zhruba 220 miliard. To jsou prostředky, které mají více než šesti tisícům obcí sloužit k budování a obnově nákladné infrastruktury ve vodním hospodářství (vodovody, kanalizace, čistírny odpadních vod), náročných dopravních staveb, škol a školských zařízení, veřejných prostranství, máme podporovat dostupné bydlení, sociální péči, sport a kulturu, zdravotnictví, chránit životní prostředí, a dbát na bezpečnost a pořádek. Přitom všeobecně náklady na materiály, energie a každodenní provoz neustále rostou. Na to vše musí obce šetřit, aby zabezpečily potřeby lidí a rozvoj svého území.

Brifing s novináři po jednání před budovou Úřadu vlády ČR
Brifing s novináři po jednání před budovou Úřadu vlády ČR

Další otázka směřovala k aktuálnímu problému plateb nepedagogických pracovníků ve školství, které podle vládního návrhu přechází do rozpočtů zřizovatelů škol, což jsou především obce a města, a u středního školství také kraje. Samosprávy přivítaly, že změna financování regionálního školství nastane až od 1. ledna 2026 podle vládního návrhu cestou změny rozpočtového určení daní. František Lukl uvedl, že ne všechny samosprávy byly proti navrženým úpravám, naopak některá větší města návrh vítají. Do budoucna však bude nutné sledovat, ve spolupráci s resortem financí, jak se navržená opatření promítnou do hospodaření obcí ve střednědobém horizontu.

Otázka úpravy rozpočtového určení daní v návaznosti na motivaci obcí k podpoře podnikání (změna váhy koeficientu z 1,5 % na 10 %), která byla prezentována na finanční konferenci SMO v listopadu loňského roku, bude vyžadovat další jednání pracovních skupin a především prosadit, aby uvedený záměr byl součástí programového zaměření vlády po letošních volbách.