Zveřejňování účetní závěrky příspěvkové organizace zřízené územním samosprávným celkem

Zprávy Ministerstva financí 2/2012 3.

23. 3. 2012 MF ČR Zprávy Ministerstva financí

čj.: MF – 27 096/2012/12 – 124 – ref. Mgr. H. Peterová

Ministerstvo financí ČR

Podle ustanovení § 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů:

  1. Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 jsou povinny účetní závěrku i výroční zprávu, vyžaduje-li její vyhotovení tento zákon nebo zvláštní právní předpis, zveřejnit ty, které se zapisují do obchodního rejstříku, nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis[1]. Účetní jednotky zveřejňují účetní závěrku v rozsahu, v jakém jimi byla sestavena (§ 18 odst. 3). Povinnosti účetních jednotek ke zveřejnění či uveřejnění jiných informací stanovené ve zvláštních právních předpisech[2] nejsou dotčeny. Ustanovení o účetních záznamech podle tohoto zákona se mohou použít obdobně i v uvedených případech.
  2. Účetní jednotky uvedené v § 20 zveřejňují účetní závěrku i výroční zprávu po jejich ověření auditorem a po schválení k tomu příslušným orgánem podle zvláštních právních předpisů[3], a to ve lhůtě do 30 dnů od splnění obou uvedených podmínek, pokud zvláštní právní předpisy nestanoví lhůtu jinou, nejpozději však do konce bezprostředně následujícího účetního období bez ohledu na to, zda byly tyto účetní záznamy uvedeným způsobem schváleny.
  3. Účetní jednotky jsou povinny zveřejnit i zprávu auditora a informaci o tom, že zveřejňované účetní záznamy nebyly případně schváleny způsobem uvedeným v odstavci 2.
  4. Účetní jednotky, které se zapisují do obchodního rejstříku, zveřejňují účetní závěrku a výroční zprávu jejich uložením do sbírky listin obchodního rejstříku podle zvláštního právního předpisu[4], přitom účetní závěrka může být uložena jako součást výroční zprávy. Účetní jednotky, které podle zvláštního právního předpisu předávají výroční zprávu České národní bance, předávají účetní závěrku a výroční zprávu do sbírky listin obchodního rejstříku prostřednictvím České národní banky. Povinnost zveřejnění uvedených účetních záznamů podle tohoto zákona účetní jednotka splnila okamžikem jejich předání rejstříkovému soudu; v případech podle věty druhé předáním České národní bance.
  5. Organizační složky státu zveřejňují účetní závěrku prostřednictvím ministerstva způsobem umožňujícím dálkový přístup; ustanovení zvláštních právních předpisů o nakládání s utajovanými a jinými obdobnými informacemi tímto nejsou dotčena. Zveřejňování účetních výkazů za Českou republiku se provádí obdobně.
  6. Účetní jednotky, které mají povinnost ověřování podle § 20, nesmí zveřejnit informace, které předtím nebyly ověřeny auditorem, způsobem, který by mohl uživatele uvést v omyl, že auditorem ověřeny byly.
  7. Povinnost zveřejnění podle tohoto ustanovení se vztahuje na všechny informace účetní závěrky i výroční zprávy s výjimkou těch, na které se vztahuje utajení podle zvláštního právního předpisu[5].
  8. Ustanovení odstavců 1 až 7 platí pro konsolidovanou účetní závěrku a výroční zprávu obdobně.

Poznámky

  1. Například § 18 zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutích, ve znění zákona č. 117/1994 Sb., zákona č. 296/1995 Sb., zákona č. 322/1996 Sb. a zákona č. 340/2000 Sb.
  2. Například § 80a zákona č. 591/1992 Sb., o cenných papírech, ve znění pozdějších předpisů.
  3. Například § 125 obchodního zákoníku, ve znění pozdějších předpisů.
  4. § 27a odst. 2 písm. c) obchodního zákoníku, ve znění pozdějších předpisů.
  5. Zákon č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností, ve znění pozdějších předpisů.

V § 1 odst. 2 písm. a) zákona o účetnictví je stanoveno, že tento zákon se vztahuje na právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky. Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem je právnickou osobou (viz § 23 odst. 1 písm. b) zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů).

Podle § 27 odst. 10 zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů se příspěvková organizace zapisuje do obchodního rejstříku; návrh na zápis podává zřizovatel. Toto ustanovení bylo do zákona zapracováno při projednávání jeho návrhu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Vzhledem k tomu, že současně nebylo do zákona zapracováno žádné přechodné ustanovení, které by stanovilo, zda se tato povinnost vztahuje i na příspěvkové organizace zřízené před nabytím účinnosti zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů (do 31. 12. 2000), vznikly nejasnosti (a to i u soudů, které vedou obchodní rejstřík), na které příspěvkové organizace se tato povinnost vztahuje. Proto si Ministerstvo financí vyžádalo stanovisko v tomto smyslu od Ministerstva spravedlnosti. Ministerstvo spravedlnosti zpracovalo následující stanovisko, které bylo zveřejněno ve „Zprávách Ministerstva financí České republiky pro finanční orgány okresních úřadů, obcí a krajů“ č. 4/2001:

1. Zápis příspěvkových organizací do obchodního rejstříku

Ministerstvo spravedlnosti čj. 349/01- L

Přetiskujeme stanovisko ředitele legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti ze dne 22. června 2001, podle něhož se bude postupovat při zápisech příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky do obchodního rejstříku.

„Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, obsahuje v § 27 úpravu zřizování, změn a rušení příspěvkových organizací. V odstavci 6 tohoto ustanovení se uvádí, že příspěvková organizace se zapisuje do obchodního rejstříku; návrh na zápis podává zřizovatel. Zákon neobsahuje žádné přechodné ustanovení, které by eventuálně vztahovalo úpravu obsaženou v zákoně č. 250/2000 Sb. (včetně povinnosti zapisovat organizaci do obchodního rejstříku) i na příspěvkové organizace vzniklé podle předpisů účinných do 31. 12. 2000.

Na základě této právní úpravy nelze než učinit závěr, že příspěvkové organizace zřízené před 1. lednem 2001 do obchodního rejstříku zapsat nelze.

Bude-li ovšem podle nové právní úpravy zřízena namísto příspěvkové organizace existující již k 31. 12. 2000 příspěvková organizace nová, které bude vydána nová zřizovací listina, bude možno tuto novou organizaci do obchodního rejstříku zapsat.“

V současné době existují příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky, které se do obchodního nezapisují (zřízené do 31. 12. 2000) a příspěvkové organizace zapsané do obchodního rejstříku. Na příspěvkové organizace zapsané do obchodního rejstříku se vztahuje zveřejnění účetní závěrky podle § 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.

Seriál Zprávy Ministerstva financí 2/2012
  1. Vázání rozpočtových výdajů, 23. 3. 2012
  2. Organizační složka územního samosprávného celku, 23. 3. 2012
  3. Zveřejňování účetní závěrky příspěvkové organizace zřízené územním samosprávným celkem, 23. 3. 2012 (právě čtete)
  4. Dotazy a odpovědi k rozšíření pravomocí obcí při regulaci loterií a jiných podobných her…, 23. 3. 2012