Sociální podnikání

Informace MMR 1/2021 5.

2. 3. 2021 OF 1/2021 Sociální problematika

IROP podpořil 150 projektů z oblasti sociálního podnikání za více než 515 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Díky tomu se mohou uplatnit lidé, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni.

Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky

Dotace v případě sociálních podniků může dosahovat až 85 % z celkových výdajů. Podpořené podniky kromě pořízení nových technologií a rozšíření výroby nabízí práci lidem, kteří jsou znevýhodnění na trhu práce, např. lidé se zdravotním postižením, dlouhodobě nezaměstnaní nebo po výkonu trestu. Z IROP jsme podpořili různé typy sociálně-podnikatelských aktivit, např. úklidové firmy, tiskárny, malé pivovary, gastrofirmy, malé výrobní firmy zpracující kov či železo.

Příkladem dobré realizace je například Revitalizace brownfieldu k Zenové zahradě – objekt chátrající mateřské školy v Jirkově v Ústeckém kraji dostal nové využití. Původní zanedbané prostory a okolní pozemek (brownfield) se proměnily v zahradní centrum s názvem Zenová zahrada, které skládá z prodejny, administrativní budovy, zázemí pro zaměstnance a dvou prodejních skleníků. Domácí limonády dávají práci hendikepovaným – v roce 2016 vyráběl sociální podnik Pro-Charitu zhruba šestadvacet tisíc lahví bylinných sirupů Camellus. Ty jsou velmi vhodnou ingrediencí pro domácí limonády nabízené gastronomickými podniky, po kterých v posledních letech roste poptávka. K rozšíření kapacity na výrobu až sto tisíc lahví ročně jim pomohl projekt IROP. Jeho součástí bylo i rozšíření sortimentu o sirupy v biokvalitě a výrobky na bázi přírodních sladidel.

Obnovili pivovar, založili školu – dalším příkladem je Pivovar Chříč, který v roce 2009 obnovila parta nadšenců. Už od začátku počítali s tím, že zde najdou práci lidé s hendikepem. Ze zdrojů z IROP nakoupili novou pivovarskou technologii, zejména ležácké tanky a spilky, a zvýšili tak výrobní kapacitu. Zavedení filtrace piva zlepšilo distribuční a skladovací možnosti. Jako novinku začali vyrábět sladovou limonádu.

Seriál Informace MMR 1/2021
  1. Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+, 23. 2. 2021
  2. Podpora regionálních projektů, 24. 2. 2021
  3. Zateplování domů, 25. 2. 2021
  4. Podpora bydlení, 1. 3. 2021
  5. Sociální podnikání, 2. 3. 2021 (právě čtete)
  6. Nadnárodní programy pomohou v boji s COVID-19, 3. 3. 2021
  7. Základní školy v uhelných regionech, 5. 3. 2021