Národní dny prevence se letos zaměřily na kyberkriminalitu a kyberbezpečnost
V Ostravě se uskutečnil další ročník největší akce v oblasti prevence kriminality Národní dny prevence. Ministerstvo vnitra na konferenci mj. vyhlásilo nejlepší preventivní projekty na místní úrovní za rok 2023. Hlavní cenu získal projekt E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Pod záštitou ministra vnitra proběhly v Ostravě Národní dny prevence. Od 10. do 11. října 2023 tam vystoupilo množství odborníků na prevenci kriminality nejen z Ministerstva vnitra. Ústředním tématem letos byla prevence kybernetické kriminality a kyberbezpečnost. Konference se opět konala za významné finanční i odborné podpory Ministerstva vnitra (MV). Experti MV a policie představili např. aktuální trendy v kyberprevenci a věnovali se také prevenci pohlavního zneužívání dětí a boji proti němu.
MV také v Ostravě vyhlásilo nejlepší projekty prevence kriminality za letošní rok. Komise Republikového výboru pro prevenci kriminality vyhodnotila jako nejlepší projekt E-Bezpečí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jde o národní projekt prevence rizikového chování v on-line prostoru, který poskytuje osvětu i vzdělání žákům základních a středních škol, pedagogům, ale také policistům, rodičům či seniorům. Projekt nabízí také on-line poradnu, která každý rok zachytí přes 500 případů osob, které se dostaly do obtížné situace spojené s internetem. „Kybernetická šikana, rizikové seznamování v on-line prostředí nebo třeba on-line závislosti jsou témata, kterým je nutné se věnovat. I proto oceňuji projekt E-Bezpečí, a to nejen za témata, kterým se věnuje, ale i za lidský přístup, který volí,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan. Oblasti prevence se hodlá MV dále intenzivně věnovat.
Druhé místo letos obsadili policisté s projektem Prevence na školách s Policií ČR. Jeho součástí je šest informačních spotů určených pro vysílání na infotabulích na základních a středních školách. Spoty interaktivní moderní formou s využitím textů, obrázků a infografiky přibližují dětem témata jako sexuální obtěžování, sexting, hate speech či podvodné nabídky brigád. S tématy a vytvořenými materiály následně pracují osobně policejní preventisté po celé republice nejen na školách.
Na třetím místě se umístil projekt Internetem bezpečně, který formou různorodých vzdělávacích aktivit zvyšuje povědomí uživatelů o rizicích v internetovém prostředí. Projekt používá inovativní výukové metody, trendy a interaktivní přístupy včetně praktických ukázek kybernetických hrozeb společně s konkrétními návody, jak se chránit. Mezi hlavní cílové skupiny projektu patří děti a mládež, rodiče, osoby s handicapem, pedagogové, specialisté v oblasti prevence kriminality a rizikového chování, zaměstnanci OSPOD, pracovníci bezpečnostních složek, úředníci apod. Realizátorem projektu je nezisková organizace you connected, z. s.
Hlavním tématem letošního ročníku byla prevence kybernetické kriminality ve vztahu ke zvlášť zranitelným obětem. K předání ocenění došlo na slavnostním večeru první den konference, která účastníkům nabídla také sdílení dobré praxe v oblasti prevence kriminality i bezpečnosti a diskuse o dosavadních zkušenostech s tématy kyberbezpečnosti a prevence kyberkriminality. Mezi další témata konference patřila např. diskuse o podpoře obětem trestných činů a prevence jejich viktimizace nebo nástroje sociální prevence.