SMS ČR u prezidenta: Obce se zásadně podílejí na rozvoji území, rušení národních dotací zvýší rozdíly mezi regiony

26. 10. 2023 SMS ČR Události

Zástupci Sdružení místních samospráv ČR jednali na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Na setkání probrali aktuální výzvy, se kterými se obce musejí vypořádat, ať už je to konsolidační balíček, komunitní energetika, nebo vytváření digitálních technických map.

Sdružení místních samospráv ČR

SMS ČR, které v letošním roce slaví 15 let od svého založení, navrhlo prezidentovi rovněž pravidelnou výměnu informací ohledně témat souvisejících se samosprávami.

„Vítáme, že se pan prezident aktivně zajímá o dění v regionech a na venkově. Jako zástupci sdružení, které má mezi svými 2300 členy zejména malé obce, považujeme za důležité upozornit na negativní dopady, které na rozvoj venkova bude mít rušení národních dotací v rámci snižování výdajů státního rozpočtu. Hrozí, že se nadále budou rozevírat nůžky mezi jednotlivými regiony a zrychlí se vylidňování venkova,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.

Zástupci SMS ČR vyzdvihli výhody početné sítě více jak 6200 obcí na území České republiky, díky kterým se daří venkov efektivně rozvíjet, a to i v porovnání s řadou evropských států. Pro menší obce jsou ale v tomto ohledu klíčové právě národní dotace, protože často nedosáhnou na prostředky z unijních programů.

„Ve starostovi každé obce máme manažera s mimořádnou místní znalostí, díky které dokážeme zacílit podporu přesně tam, kde je třeba, rozvíjet venkov a zvyšovat zde kvalitu života. Národní dotace jsou v tomto ohledu nutnou pomocí a bez jejich zapojení by mnohé obce neměly možnost realizovat některé projekty pouze ze svého rozpočtu,“ říká Tomáš Chmela, místopředseda SMS ČR a starosta Slavičína.

Prezidenta informovali zástupci SMS ČR také o dalších aktuálních výzvách, které obce řeší. Patří mezi ně například zvyšování energetické soběstačnosti. Z letošního průzkumu sdružení mezi členy vyplývá, že v následujících třech letech chce vlastní zdroj energie vybudovat 6 z 10 obcí, ale za jednu z hlavních překážek považují nedostatečné ukotvení pravidel pro komunitní energetiku v české legislativě. Jak dokládá například mapa dobré praxe na platformě SMS ČR OBEC 2030, obce se přitom nevyhýbají inovativním řešením nejen na poli energetiky, ale i například v odpadovém hospodářství nebo elektromobilitě.

V příštím roce budou muset také všechny obce splnit novou zákonnou povinnost a poskytnout údaje o své dopravní a technické infrastruktuře pro vytvoření krajských digitálních technických map. Pro řadu obcí je získání velmi přesných digitálních údajů například o veřejném osvětlení či komunikacích velmi obtížné. SMS ČR pomáhá obcím splnit tuto povinnost vlastním nástrojem DTMka, digitalizaci samospráv podporuje také geoinformační systém AGIS, který vyvinulo SMS ČR společně s Ministerstvem pro místní rozvoj.

„Naše sdružení je po 15 letech od svého založení respektovaným partnerem s profesionálním týmem, jenž je z velké části tvořen starosty s mnohaletými zkušenostmi. Ve všech krajích máme své regionální zastoupení a krajské manažery, kteří jsou se starosty obcí v každodenním kontaktu. Díky početné členské základně dokážeme velmi rychle a přesně reagovat na aktuální témata, umíme zprostředkovat postoje samospráv a také samosprávy pravidelně o všem informujeme, například prostřednictvím měsíčníku SMSka. Starostové rovněž hojně využívají naši nabídku vzdělávání a mohou se na nás obracet se vším, co je trápí,“ uvedla Jana Přecechtělová, výkonná ředitelka SMS ČR a starostka obce Srbce.

SMS ČR navrhlo prezidentovi rovněž pravidelnou výměnu informací se zástupci samospráv ohledně aktuálních i dlouhodobých témat souvisejících nejen s rozvojem venkova.

Prezident Petr Pavel je rovněž mezi nominovanými na ocenění Počin roku, které SMS ČR každoročně udílí. V případě prezidenta jde o zpřístupnění Pražského hradu veřejnosti. Letošní výsledek oznámí sdružení na své celostátní konferenci, kterou pořádá 22. a 23. listopadu ve Zlíně.