Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov

Město pro byznys 2023 3.

26. 3. 2024 Město pro byznys Regiony

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Jihočeském kraji stalo město Český Krumlov. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také ve Vodňanech a Českých Budějovicích. Srovnávací výzkum již sedmnáctým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Město pro byznys

Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Český Krumlov nabízí kvalitní podnikatelské prostředí

Český Krumlov se v rámci Jihočeského kraje může pochlubit kvalitním podnikatelským prostředím. Počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel je zde vysoce nadprůměrný. Město se počtem obyvatel výrazně rozrůstá, na což v rámci regionu odpovídajícím způsobem reaguje vysoký počet dokončených bytů na 1000 obyvatel. Podnikatele jistě potěší, že je ve městě v rámci kraje relativní dostatek volných pracovních sil. Radnice vynakládá dostatečné finance zejména do oblasti kultury a sportu. Město vykazuje rovněž nízké náklady na dluhovou službu. Pokud jde o přístup veřejné správy, je možné vyzdvihnout vysoký počet úředních hodin, během kterých si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Skvělého výsledku dosáhl Český Krumlov v hodnocení webových stránek města z pohledu podnikatelů, kteří na nich najdou v přehledné podobě to podstatné pro komunikaci s veřejnou správou a další užitečné odkazy a informace. „Prvenství mě velmi těší, a to zejména, když je to obhajoba. Český Krumlov se snaží být k podnikatelům vstřícný a věřím, že i v dalších letech toto budeme naplňovat. Velmi se angažujeme na poli bytové výstavby, dále probíhají velké investice do dopravní infrastruktury. Opravujeme významné mosty, což přináší komplikace, ale věřím, že to i pro podnikatele bude nakonec přínosné,“ říká starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády.

Starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády
Starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády

Stříbrné Vodňany bodují v přístupu veřejné správy. Konkrétně lze ocenit vysoce nadprůměrný výsledek v testu elektronické komunikace, který ověřuje kvalitu a také včasnost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy směřované na živnostenské úřady. Bonusem pro podnikatele je nízký koeficient daně z nemovitosti. Vodňany zaznamenávají v rámci Jihočeského kraje nízký index stáří, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Meziroční změna počtu obyvatel je zde v regionu vůbec nejvyšší. Radnice je třeba pochválit za vůbec nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech města.

Třetí příčku obsadily České Budějovice, které mají nejen nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, ale zaznamenávají také jejich nejvyšší meziroční nárůst. Velmi vysoký je rovněž podíl firem s více než 250 zaměstnanci. Magistrát směřuje dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti dopravy a kultury.

Příloha

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2023
  1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
  2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024
  3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024 (právě čtete)
  4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024
  5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024
  6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024
  7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
  8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
  9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024