Na Hradecku za podnikáním do krajského města

Město pro byznys 2023 5.

11. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

Krajské město je nejlepším z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Královéhradeckém kraji. Podnikání se daří také v Broumově a v Trutnově. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, které jsou vyhlašovány v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí. Hodnotí se všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Město pro byznys

Hradec Králové podporuje rozvoj podnikání

V krajském městě je v přepočtu na 1000 obyvatel vůbec největší počet ekonomických subjektů, přičemž tento počet se meziročně navíc v rámci celého regionu nejvíce zvětšuje. Hradec Králové se může rovněž pochlubit velmi vysokým podílem firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Rozvoji podnikání prospívá i dobrá dopravní dostupnost města. Hradec Králové myslí rovněž na rozvoj elektromobility, alespoň to dokládá vůbec nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily, přičemž jejich počet je regionálně velmi vysoký také při přepočtu na 100 firem. V rámci Královéhradeckého kraje vysoce nadprůměrná změna počtu obyvatel je adekvátně kopírována počtem dokončených bytů na 1000 obyvatel. Radnice vynakládá dostatek finančních prostředků zejména do oblasti veřejné dopravy, sportu a kultury. V rámci kraje získaly největší počet bodů také webové stránky města, které z pohledu podnikatele obsahují vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správu a mnoho dalších užitečných informací.

„Ocenění si velmi vážím, protože pro podporu podnikání jsme udělali za poslední dva roky maximum. Jako příklad můžu uvést, že se snažíme nastavit ještě transparentnější pravidla pro podnikání. Můžu zmínit, že město je zřizovatelem Technologického centra, které je přímo určeno pro podporu začínajících podnikatelů. Pravidelně se potkáváme s podnikateli, aktuálně připravujeme v tomto volebním období již druhé velké setkání s podnikateli,“ říká náměstek primátorky Hradce Králové Miroslav Hloušek.

Ocenění převzali (zleva): Michal Rosa, starosta města Trutnov, Miroslav Hloušek, náměstek primátorky Hradec Králové a Kamil Slezák, místostarosta města Broumov
Ocenění převzali (zleva): Michal Rosa, starosta města Trutnov, Miroslav Hloušek, náměstek primátorky Hradec Králové a Kamil Slezák, místostarosta města Broumov

Broumov dobře čerpá dotace

Pomyslnou stříbrnou příčku obsadil Broumov, který v Královéhradeckém kraji zaznamenává vůbec nejvyšší podíl dotacích na celkových příjmech. Radnici lze pochválit za to, že věnuje dostatečné finance do oblasti sociální péče a do oblasti vzdělávání. Podnikatele jistě potěší, že je ve městě při srovnání s ostatními v regionu relativní dostatek volných pracovních sil. Broumov dosáhl v regionu velmi dobrého výsledku v testu elektronické komunikace, která prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí odcházejících ze živnostenských úřadů.

Trutnov má nejvyšší scóring úředních hodin

Bronz bere Trutnov, ve kterém se daří udržovat ve vyvážené rovině nárůst počtu obyvatel s bytovou výstavbou, a to při relativním dostatku lidí na pracovním trhu. Radnice se může pochlubit vysokou likviditou nebo finančními prostředky směřovanými do oblasti vzdělávání a kultury. Otevřenost radnice podtrhuje v rámci Královéhradeckého kraje vůbec nejvyšší počet úředních hodin, během nichž si mohou podnikatelé, ale samozřejmě nejen oni, vyřídit vše potřebné.

Příloha

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2023
 1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
 2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024
 3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024
 4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024
 5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024 (právě čtete)
 6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024
 7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
 8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
 9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024
 10. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji, 22. 4. 2024
 11. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most, 29. 4. 2024
 12. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený, 30. 4. 2024
 13. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys, 3. 5. 2024
 14. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější, 23. 5. 2024