Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys

Město pro byznys 2023 13.

3. 5. 2024 Město pro byznys Regiony

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Kraji Vysočina stalo město Humpolec. Podnikatelské prostředí se dobře rozvíjí také ve Žďáru nad Sázavou a Velkém Meziříčí. Srovnávací výzkum zpracovává již sedmnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

Humpolec uspěl v mystery testování

Humpolec se v rámci Kraje Vysočina může pochlubit velmi vysokým počtem ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, stejně jako velmi vysokým počtem firem s více než 250 zaměstnanci ku celkovému počtu ekonomických subjektů. Podporou podnikání je rovněž dobrá dopravní dostupnost města. V Humpolci myslí na elektromobilitu, alespoň to dokládá nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na 100 firem. Na v rámci regionu nejvyšší nárůst počtu obyvatel reaguje město adekvátně nejvyšším počtem dokončených bytů na 1000 obyvatel. Město vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a na vzdělávání. Radnici lze také pochválit za v rámci Kraje Vysočina podprůměrné náklady na dluhovou službu. Velmi dobrého výsledku dosáhl Humpolec v testu elektronické komunikace, který ověřuje prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů včasnost a kvalitu odpovědí ze strany živnostenských odborů.

„Město Humpolec má tu výhodu, že se nachází na strategickém místě v rámci republiky. Historicky je to průmyslové město, i když dnes se jedná spíše o transformaci. Průmyslové areály poskytují určité výzvy a potenciály pro podnikatele, kteří si v nich mohou plnit své sny. Možná proto to tak dobře funguje. Nicméně město Humpolec chce být správným partnerem pro podnikatele i pro obyvatele, protože je potřeba, aby poměr byl celkově vyrovnaný. Město také čeká spousta investic do občanské vybavenosti a výdajů do infrastruktury,“ říká starosta Humpolce Petr Machek.

Ocenění v Kraji Vysočina převzali (zleva) Martina Hostomská, tajemnice Městského úřadu Žďár nad Sázavou, Petr Machek, starosta města Humpolec a Alexandros Kaminaras, starosta města Velké Meziříčí
Ocenění v Kraji Vysočina převzali (zleva) Martina Hostomská, tajemnice Městského úřadu Žďár nad Sázavou, Petr Machek, starosta města Humpolec a Alexandros Kaminaras, starosta města Velké Meziříčí

Ve Žďáru nad Sázavou přibývá podnikatelů

Stříbrný Žďár nad Sázavou zaznamenává velmi vysoký nárůst počtu ekonomických subjektů. Město se může pochlubit velmi vysokým skóringem úředních hodin, tedy počtem hodin, během nichž si mohou podnikatelé, ale nejen oni, dojít vyřídit vše potřebné. Podnikatele jistě potěší v kraji nejnižší koeficient daně z nemovitosti. Finance směřuje radnice nadprůměrně do oblasti veřejné dopravy a sociální péče.

Velké Meziříčí umí čerpat dotace

Třetí příčku obsadilo Velké Meziříčí, které zaznamenává v rámci kraje vysoký podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města a také vysoký podíl dotací na celkových příjmech. Velké Meziříčí má nejnižší index stáří, tedy poměr mezi lidmi staršími 65 ku lidem mladším 15 let, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Vysoce nadprůměrného výsledku dosáhlo město v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné podobě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnoho dalších užitečných informací a odkazů.

Tab. Celkové pořadí – Město pro byznys (Kraj Vysočina)
Poř. Město pro byznys 2023
1. Humpolec
2. Žďár nad Sázavou
3. Velké Meziříčí
4. Světlá nad Sázavou
5. Jihlava
6. Havlíčkův Brod
7. Třebíč
8. Náměšť nad Oslavou
9. Nové Město na Moravě
10. Pelhřimov
11. Bystřice nad Pernštejnem
12. Telč
13. Moravské Budějovice
14. Pacov
15. Chotěboř
Příloha

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2023
 1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
 2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024
 3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024
 4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024
 5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024
 6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024
 7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
 8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
 9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024
 10. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji, 22. 4. 2024
 11. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most, 29. 4. 2024
 12. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený, 30. 4. 2024
 13. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys, 3. 5. 2024 (právě čtete)
 14. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější, 23. 5. 2024