Brno je podnikatelsky nejatraktivnější

Město pro byznys 2023 14.

23. 5. 2024 Město pro byznys Regiony

Srovnávací výzkum Město pro byznys jasně ukázal, že Brno je podnikatelsky nejatraktivnějším městem v České republice. Zasloužil se o to vstřícný přístup radnice k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Stříbrnou příčku obsadila Plzeň, bronz bere Ostrava. Srovnávací výzkum zpracovává již sedmnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.

Město pro byznys

V průběhu jarních měsíců byly vždy na krajských setkáních představitelů obcí a měst, které pořádal Svaz měst a obcí ČR, vyhlášeny výsledky srovnávacího průzkumu Město pro byznys. Všichni vítězové z jednotlivých krajů se včera sešli v Praze, kde došlo k finálovému vyhlášení celorepublikového srovnání.

Moravská metropole nabízí skvělý mix podmínek pro podnikání

Při celorepublikovém srovnání má Brno velmi vysoký počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, navíc jejich počet meziročně velmi výrazně narůstá. Ve městě myslí na elektromobilitu, alespoň to dokládá vůbec nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily, přičemž jejich počet je velmi vysoký i při přepočtu na 100 firem. Příslibem pro rozvoj pracovního trhu i do budoucna je rovněž nárůst počtu obyvatel. Pokud jde o přístup veřejné správy, skvělého výsledku dosáhlo statutární město Brno v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje, jak kvalitně a jak rychle odpovídají místně příslušné živnostenské úřady. Město vynakládá dostatek finančních prostředků zejména do oblasti veřejné dopravy.

„Myslím, že ocenění potěší všechny ty, kteří pracují na tom, aby město bylo dobrým místem pro život po všech stránkách, nejenom pro podnikatelskou veřejnost. Velmi spolupracujeme s firmami, které v Brně vytvářejí významný podíl na pracovním trhu. Měli jsme nedávno setkání, na kterém se řešila podpora vzdělávání v technických oborech. Chceme společnými silami s Jihomoravským krajem vytvořit platformu pro to, aby se studenti mohli lépe orientovat v technických oborech a aby si je také vybírali, protože Brno je a bude městem techniky, kde se tvoří vysoká přidaná hodnota. A k tomu potřebujeme vzdělané lidi,“ říká zastupitelka Brna Anna Putnová.

Finální ocenění převzali zleva Michal Bayer, vedoucí kanceláře primátora Ostravy, Anna Putnová, zastupitelka města Brna a Stanislava Černá, vedoucí kanceláře primátora Plzně
Finální ocenění převzali zleva Michal Bayer, vedoucí kanceláře primátora Ostravy, Anna Putnová, zastupitelka města Brna a Stanislava Černá, vedoucí kanceláře primátora Plzně

Plzeň má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele

Rozvoj podnikání v západočeské metropoli podporuje dobrá dopravní dostupnost. Nárůst počtu obyvatel je v rámci České republiky jeden z nejvyšších, což je příslibem pro rozvoj podnikání i do budoucna. Ve městě je velmi vysoký podíl firem nad 250 zaměstnanců na celkovém počtu ekonomických subjektů. V přístupu veřejné správy uspěla Plzeň zejména kvalitou svých webových stránek, na nichž podnikatelé naleznou v přehledné podobě vše potřebné, co potřebují pro komunikaci s úřadem, ale také řadu dalších informací a odkazů, které mohou pomoci například při zakládání živnosti.

Ostrava vykazuje vysoký scóring úředních hodin

Bronzová Ostrava se může pochlubit velmi vysokým počtem právnických osob v přepočtu na 1000 obyvatel. Podnikatele jistě potěší relativní dostatek volných pracovních míst. Radnice vynakládá nadprůměrně vysoké finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy, ale také na kulturu. Pokud jde o přístup veřejné správy, ocenění zaslouží vysoký scóring úředních hodin, tedy počet hodin, během nichž si můžou podnikatelé vyřídit vše potřebné pro své podnikání.

Tab. Celorepublikové pořadí – Město pro byznys 2023
Poř. Město pro byznys 2023
1. Brno
2. Plzeň
3. Ostrava
4. Pardubice
5. Mladá Boleslav
6. Hradec Králové
7. Havířov
8. Olomouc
9. Pohořelice
10. Hodonín
11. Lysá nad Labem
12. Most
13. Karviná
14. Česká Třebová
15. Bohumín

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2023
 1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
 2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024
 3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024
 4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024
 5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024
 6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024
 7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
 8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
 9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024
 10. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji, 22. 4. 2024
 11. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most, 29. 4. 2024
 12. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený, 30. 4. 2024
 13. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys, 3. 5. 2024
 14. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější, 23. 5. 2024 (právě čtete)