Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí

Město pro byznys 2023 6.

12. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

Ve Zlínském kraji se Valašské Meziříčí umístilo na prvním místě při porovnání přístupu veřejné správy k tvorbě podnikatelského prostředí. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Další stupně vítězů v rámci Zlínského kraje obsadily Rožnov pod Radhoštěm a Vsetín. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank a krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

Valašské Meziříčí má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele

Více než dvacetitisícové město na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy se může v rámci všech měst s rozšířenou působností ve Zlínském kraji pochlubil nejlepšími webovými stránkami z pohledu podnikatele, který na nich najde v přehledné podobě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a řadu dalších užitečných informací a odkazů. Ve městě myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí v regionu nejvyšší počet dobíjecích stanic v přepočtu na 100 firem. Radnice vynakládá dostatek finančních prostředků zejména do oblasti bydlení, veřejné dopravy a sportu. Podnikatele jistě potěší v rámci Zlínského kraje relativní dostatek volných pracovních sil. Potenciálem rozvoje podnikání i do budoucna je nízký index stáří, tedy poměr osob starších 65 let ku osobám mladším 15 let. Počet obyvatel ve Valašském Meziříčí nadto při srovnání s ostatními městy nadprůměrně stoupá.

„Jsem starostou Valašského Meziříčí desátým rokem a je to poprvé, co jsme získali toto prestižní ocenění, takže si ho moc vážím. Je to výsledek dlouhodobé práce nejenom radnice, ale určitě i podnikatelů a občanů našeho města, kteří často chodí s podněty, které zapracováváme. Zmínil bych nárůst počtu obyvatel. Naše město se velmi dobře vypořádalo s ukrajinskými uprchlíky. Našli jsme pro ně ubytování a co je důležité, naši podnikatelé pro ně našli práci,“ říká starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Ocenění ve Zlínském kraji převzali (zleva): Jan Kučera, starosta Rožnova pod Radhoštěm, Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí a Jiří Růžička, starosta Vsetína
Ocenění ve Zlínském kraji převzali (zleva): Jan Kučera, starosta Rožnova pod Radhoštěm, Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí a Jiří Růžička, starosta Vsetína

V Rožnově pod Radhoštěm podnikatelů přibývá

Stříbrný Rožnov pod Radhoštěm zaznamenává nadprůměrný meziroční nárůst počtu ekonomických subjektů. V rámci Zlínského kraje je zde nadprůměrný rovněž počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Radnice se může pochlubit vysokou likviditou a také v rámci regionu nadprůměrnými výdaji věnovanými do oblasti kultury a vzdělávání. Podnikatele může potěšit nízký koeficient daně z nemovitosti.

Vsetín zvítězil v mystery testování

Třetí Vsetín se blýskl v testu elektronické komunikace. Ten prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje, jak kvalitně a jak rychle odpovídají živnostenské úřady na dotazy podnikatelů. Ve Vsetíně se rovněž nachází velké množství firem s více než 250 zaměstnanci, měřeno k celkovému počtu ekonomických subjektů. Radnice se může pochlubit v rámci kraje vůbec nejnižšími náklady na dluhovou službu.

Příloha

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2023
 1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
 2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024
 3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024
 4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024
 5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024
 6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024 (právě čtete)
 7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
 8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
 9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024
 10. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji, 22. 4. 2024
 11. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most, 29. 4. 2024
 12. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený, 30. 4. 2024
 13. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys, 3. 5. 2024
 14. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější, 23. 5. 2024