Město pro byznys – Pardubice

Město pro byznys 2023 4.

5. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

Statutární město Pardubice ovládlo letošní Město pro byznys v kraji. Dobře se podniká také v České Třebové a v Přelouči. Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části hlavního města Prahy.

Město pro byznys

Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Pardubice se blýskly v testu elektronické komunikace

V Pardubicích sídlí v rámci regionu nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel a jejich počet meziročně dále výrazně stoupá. K rozvoji podnikání přispívá dobrá dopravní dostupnost. Nárůst počtu obyvatel je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Pokud jde o přístup veřejné správy, je možné krajské město pochválit za vůbec nejlepší výsledek v mystery testování, které ověřuje prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů, jak rychle a kvalitně odpovídají živnostenské úřady. Nejlepšího výsledku dosáhly Pardubice rovněž v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou v přehledné podobě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správu a řadu dalších užitečných informací a odkazů. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti sportu, bydlení a veřejné dopravy.

„Mám z ocenění obrovskou radost, uspěli jsme takto už poněkolikáté. Věřím tomu, že to není naposled a budeme dělat všechno pro to, abychom uspěli i nadále. Obecně se snažíme podnikatelské prostředí podporovat. Spolupracujeme s Hospodářskou komorou, děláme setkání s podnikateli. Snažíme se, aby zde byla dobrá informovanost, máme městskou aplikaci, komunikujeme také prostřednictvím sociálních sítí. Ve městě působí pardubický podnikatelský inkubátor, což je rovněž určitý bonus,“ říká primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Ocenění převzali (zleva) Martin Šmíd, starosta Přelouče, Jan Nadrchal, primátor Pardubic a Zdeněk Řehák, starosta České Třebové
Ocenění převzali (zleva) Martin Šmíd, starosta Přelouče, Jan Nadrchal, primátor Pardubic a Zdeněk Řehák, starosta České Třebové

Česká Třebová má vysoký scóring úředních hodin

Stříbrná Česká Třebová zaznamenává v rámci Pardubického kraje velmi vysoký podíl firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Ve městě se myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí velmi vysoký počet dobíjecích stanic pro elektromobily, v přepočtu na 100 firem je to dokonce nejvíce v celém kraji. Ve městě se staví, počtem dokončených bytů na 1000 obyvatel je na tom Česká Třebová nejlépe. Radnice vykazuje nízké náklady na dluhovou službu. Otevřenost radnice vůči podnikatelům podtrhuje vysoký scóring úředních hodin, tedy počet úředních hodin, během nichž si můžou nejen podnikatelé vyřídit vše potřebné.

Třetí příčku obsadila Přelouč

Přelouč má v Pardubickém kraji vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města a také velmi vysoký podíl dotací na celkových příjmech. Podnikatele jistě potěší v rámci regionu relativně větší počet volných pracovních sil. Nadprůměrného výsledku dosáhlo město v testu elektronické komunikace.

Příloha
Seriál Město pro byznys 2023
 1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
 2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024
 3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024
 4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024 (právě čtete)
 5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024
 6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024
 7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
 8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
 9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024
 10. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji, 22. 4. 2024
 11. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most, 29. 4. 2024
 12. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený, 30. 4. 2024
 13. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys, 3. 5. 2024
 14. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější, 23. 5. 2024