Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji

Město pro byznys 2022 1.

1. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

Obec s rozšířenou působností Lysá nad Labem exceluje při výzkumu jak v kategorii podnikatelské prostředí, tak i v hodnocení přístupu veřejné správy. V obou těchto hlavních kategoriích výzkumu se v rámci Středočeského kraje umístila na prvním místě. Na druhém a třetím místě se ve Středočeském kraji umístily Mladá Boleslav a Černošice. Srovnávací výzkum Město pro byznys, který hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí Hlavního města Praha, vyhodnocuje analytická agentura Datank. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

Lysá nad Labem se podnikatelsky rozvíjí

Lysá nad Labem zaznamenává v rámci Středočeského kraje nejvyšší meziroční změnu počtu ekonomických subjektů. Obyvatelstvo je zde v rámci regionu mladé, což je příslib pro rozvoj podnikání i do budoucna. Celkový počet obyvatel výrazně stoupá, přičemž ruku v ruce s tím jde vůbec nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Průměrná měsíční mzda je tu při srovnání s ostatními městy regionu výrazně nadprůměrná. Pokud jde o přístup veřejné správy, radnice se snaží investovat. Alespoň o tom svědčí velmi vysoký podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města. Výdaje radnice směřuje především do oblasti dopravy a sportu. Velmi dobře vychází Lysá nad Labem rovněž v podílu dotací na celkových příjmech.

„Děkuji za to, že jsme dnes mohli získat první místo. Není to cena jen pro nás, Lysou nad Labem, ale i pro celé naše ORP, kde vedle Lysé nad Labem je i velké město, to jsou Milovice. Pro nás je důležité, že to je region velmi mladých lidí, kteří nají potenciál, kteří se do regionu stěhují a rozšiřují Milovice. Za sebe bych byl rád, abychom se rozvíjeli do regionu, kde podnikatelé a byznys budou moci růst. Dnes mnoho lidí dojíždí do zaměstnání do Prahy. A já bych rád, abychom toto mohli pomalu obracet a chci diskutovat i s podnikateli, jaká pracovní místa by tu měla vznikat. Dále do budoucnosti se chceme zaměřit na školství, protože pro podnikatele je důležité, aby obyvatelé byli vzdělaní. Druhou věcí je, že se budeme věnovat městu z hlediska jeho energetické udržitelnosti, což bych rád, aby budovalo ve spolupráci právě s podnikateli, tak abychom byli více závislí na sobě a méně na okolí,“ říká starosta vítězné Lysé nad Labem Karel Marek.

Ocenění ve Středočeském kraji převzali (zleva): Jiří Bouška, 1. náměstek primátora Mladé Boleslavi, Karel Marek, starosta Lysé nad Labem a Ondřej Štantejský, tajemník úřadu v Černošicích
Ocenění ve Středočeském kraji převzali (zleva): Jiří Bouška, 1. náměstek primátora Mladé Boleslavi, Karel Marek, starosta Lysé nad Labem a Ondřej Štantejský, tajemník úřadu v Černošicích

Mladá Boleslav těží z dobré dopravní dostupnosti, Černošice zazářily v testu elektronické komunikace

Statutární město Mladá Boleslav může podnikatelsky těžit z dobré dopravní dostupnosti. Ve městě je nadprůměrný počet firem v přepočtu na 1000 obyvatel. V rámci kraje je na tom nejlépe, pokud jde o počet dobíjecích stanic pro elektromobily, a to i při přepočtu na množství zde sídlících firem. Město myslí na rozvoj bytové výstavby, počet dokončených bytů v porovnání se změnou počtu obyvatel je tu vysoce nadprůměrný. Radnice nabízí nadprůměrný počet úředních hodin. Bronzové Černošice skončily nejlépe v testu elektronické komunikace, která prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a včasnost odpovědí ze strany živnostenského úřadu. Rovněž webové stránky města jsou z pohledu podnikatelů přehledné a jsou na nich k dohledání informace, které pro rozvoj svého podnikání potřebují. K tomu je třeba připočíst také například vysoký počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele.

„Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území, zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty. Účastníci našich krajských setkání si je už bez slavnostního vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu neumí představit. Řada vítězů a oceněných jsou našimi členy, což nás velmi těší,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Tab. 1. Celkové pořadí – Město pro byznys 2022 (Středočeský kraj)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Lysá nad Labem
2. Mladá Boleslav
3. Černošice
4. Poděbrady
5. Dobříš
6. Kladno
7. Slaný
8. Neratovice
9. Kolín
10. Kralupy nad Vltavou
11. Kutná Hora
12. Příbram
13. Beroun
14. Říčany
15. Nymburk
16. Brandýs nad Labem-St. Boleslav
17. Český Brod
18. Rakovník
19. Čáslav
20. Mělník

Srovnávací výzkum Město pro byznys již šestnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS a Svaz měst a obcí ČR.

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023 (právě čtete)
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023