Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje

Město pro byznys 2022 6.

23. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

Vítězná Ostrava si udržuje kvalitní podnikatelské prostředí, a obhájila tak loňské první místo v kraji ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Na druhé místo se dostala Opava, bronz bere Frýdek-Místek. Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.

Město pro byznys

Ostrava nezapře své klady

zejména v oblasti podnikatelského prostředí, které je velmi rozvinuté a tvoří stabilní základ dalšího podnikatelského rozvoje. Krajské město se může v rámci regionu pochlubit kupříkladu nejvyšším počtem firem v přepočtu na obyvatele. Podnikatele láká mimo jiné výborná dopravní dostupnost, město myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic. Ostrava má v celém Moravskoslezském kraji také nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. Město vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a veřejné dopravy. Radnice jde podnikatelům vstříc, počet úředních hodin, během nichž si můžou vyřídit vše potřebné pro své podnikání, je v kraji vůbec nejvyšší.

„Jsem přesvědčen o tom, že Ostrava je nesmírně dynamicky se rozvíjející město plné příležitostí. Jsem rád, že veřejná správa tomu nestojí v cestě. My si udělené ceny opravdu vážíme, zejména proto, že je to ocenění opakované. To znamená, že námi zvolená strategie, vize a cesta, po které jsme se vydali, je správná. Velký dík patří zaměstnancům úřadu, na které každodenní povinnosti padají a kteří je zvládají dobře. Velké poděkování náleží také našim podnikatelům, kteří jsou srdcem tohoto města. Rovněž v centru zájmu strategického plánu města je podpora podnikání. Jsme město na východě republiky, ale rychle se deroucí kupředu. Máme zde Moravskoslezské inovační centrum, které už funguje dlouhé roky a pomáhá mimo jiné startupům,“ říká radní města Ostrava Ondřej Němeček.

Ocenění v Moravskoslezském kraji převzali (zleva): Tomáš Navrátil, primátor Opavy, Ondřej Němeček, radní města Ostravy a Petr Korč, primátor Frýdku-Místku
Ocenění v Moravskoslezském kraji převzali (zleva): Tomáš Navrátil, primátor Opavy, Ondřej Němeček, radní města Ostravy a Petr Korč, primátor Frýdku-Místku

Opava umí čerpat dotace

Statutární město Opava zaznamenává nadprůměrný počet firem s více než 250 zaměstnanců v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Průměrná měsíční mzda není v rámci Moravskoslezského kraje vysoká, což může lákat nové společnosti k usídlení své firmy právě zde. Opava dokáže dobře čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je v kraji vůbec nejvyšší. Pyšnit se může také velmi dobrými webovými stránkami z pohledu podnikatele, který na nich nalezne přehledně vše, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou a nejen to.

Frýdek-Místek obstál v testu elektronické komunikace

Bronzový Frýdek-Místek má v rámci regionu nejen nadprůměrný počet ekonomických subjektů, ale velmi nízký index stáří, tedy poměr lidí ve věku více než 65 let k lidem mladším než 14 let. To je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Ve Frýdku-Místku navíc v rámci kraje nadprůměrně přibývá obyvatel. Ocenit lze i to, že radnice drží náklady na dluhovou službu na výrazně podprůměrné úrovni. Město rovněž dosáhlo dobrého výsledku v testu elektronické komunikace, který ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.

Za Svaz měst a obcí ČR hodnotí výzkum Město pro byznys předseda Svazu, František Lukl: „Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji území a zda napomáhá rozvoji podnikatelských aktivit.“

Tab. 1. Celkové pořadí Město pro byznys 2022 (Moravskoslezský kraj)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Ostrava
2. Opava
3. Frýdek-Místek
4. Havířov
5. Orlová
6. Bruntál
7. Kopřivnice
8. Bohumín
9. Frýdlant nad Ostravicí
10. Vítkov
11. Bílovec
12. Krnov
13. Karviná
14. Kravaře
15. Český Těšín
16. Třinec
17. Hlučín
18. Odry
19. Jablunkov
20. Rýmařov
21. Nový Jičín
22. Frenštát pod Radhoštěm

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023 (právě čtete)
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023