Nová Paka je podnikání zaslíbená

Město pro byznys 2022 10.

14. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

Vítězná Nová Paka si v Královéhradeckém kraji udržuje kvalitní podnikatelské prostředí i přístup veřejné správy, a v regionu tak získala první místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Druhý skončil Hradec Králové, bronz bere Dobruška. Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank, a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.

Město pro byznys

V Nové Pace se investuje

V Nové Pace je v rámci Královéhradeckého kraje nejvyšší počet živnostníků v přepočtu na obyvatele a také nejvíce firem s počtem více než 250 zaměstnanců v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Ve městě je v rámci regionu vysoce nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem. Nová Paka nezaostává ani v bytové výstavbě, naopak je počtem dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel na tom v kraji velmi dobře. Především město zaznamenává vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích, zároveň má nejvyšší likviditu. Počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit, co potřebují, je vysoce nadprůměrný. Výborného výsledku dosáhla Nová Paka v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů.

„Máme nastavené podmínky, které se nám dlouhou dobu osvědčují, a proto nemáme moc důvody měnit. Je to jako ve fotbale, když se daří, tak se sestava nemění. Máme co do kvality vychytanou státní správu a hodně se aktuálně věnujeme dotacím. Máme připraveno mnoho projektů, ať už se jedná o rekonstrukci kulturního domu, druhou etapu rekonstrukce kláštera, máme připravené výstavby dvou tříd u mateřských školek, také obchvat kolem Nové Paky, i když u toho nejsme investoři, ale také se musíme účastnit. Takže neměníme podmínky, podnikatelům neházíme klacky pod nohy a mají to, co potřebují,“ říká místostarosta Nové Paky Milan Pospíšil.

Ocenění v kraji převzali (zleva): Lukáš Řádek, náměstek primátorky Hradec Králové, Milan Pospíšil, místostarosta Nové Paky a Miroslav Sixta, starosta Dobrušky
Ocenění v kraji převzali (zleva): Lukáš Řádek, náměstek primátorky Hradec Králové, Milan Pospíšil, místostarosta Nové Paky a Miroslav Sixta, starosta Dobrušky

Hradec Králové má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele

Krajské město má vůbec největší počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Další zájem podnikatelů může vzbudit výbornou dopravní dostupností. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy a kultury. Úspěch zaznamenal Hradec Králové v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné podobě vše, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou, ale také mnoho dalších užitečných informací.

Dobruška má nejnižší náklady na dluhovou službu

Třetí místo a bronz získává Dobruška, ve které v rámci Královéhradeckého kraje výrazně přibývá obyvatel. Index stáří, tedy poměr lidí nad 65 let ku obyvatelům mladších 14 let, je velmi nízký, což je příslibem pro rozvoj podnikání i do budoucna. Město má vysoce nadprůměrný podíl dotací na celkových příjmech, a dokonce v regionu vůbec nejnižší výdaje na dluhovou službu.

„Oceněná města v rámci srovnávacího výzkumu jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty. Účastníci našich krajských setkání si je už bez slavnostního vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu neumí představit,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Tab. 1. Celkové pořadí Město pro byznys 2022 (Královéhradecký kraj)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Nová Paka
2. Hradec Králové
3. Dobruška
4. Vrchlabí
5. Hořice
6. Náchod
7. Broumov
8. Trutnov
9. Kostelec nad Orlicí
10. Nové Město nad Metují
11. Rychnov nad Kněžnou
12. Jičín
13. Jaroměř
14. Dvůr Králové nad Labem
15. Nový Bydžov

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023 (právě čtete)
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023