Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji

Město pro byznys 2022 2.

2. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

Srovnávací výzkum Město pro byznys jasně ukázal, že Chomutov je v Ústeckém kraji pro podnikatelskou sféru místem zaslíbeným. Zasloužil se o to vstřícný přístup magistrátu k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Na druhé příčce se v kraji umístil Most a na třetí Varnsdorf.

Město pro byznys

Srovnávací výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Chomutov se blýskl v testu elektronické komunikace

Chomutov si nejlepší pozici v rámci Ústeckého kraje vydobyl vysoce nadprůměrným počtem firem v přepočtu na 1000 obyvatel. Ty mají navíc velký výběr potenciálních zaměstnanců na trhu práce, protože počet uchazečů o zaměstnání je zde v rámci kraje téměř nejvyšší. Chomutov má z celého kraje nejnižší index stáří, což je příslibem pro rozvoj podnikání také do budoucna. V rámci regionálního srovnání je zároveň v Chomutově pružný trh s nemovitostmi, alespoň o tom svědčí velmi vysoký počet dokončených bytů v přepočtu ku změně počtu obyvatel. Pokud jde o vynakládání finančních prostředků, lze radnici pochválit zejména za dostatečné výdaje do oblasti sportu a bydlení. Chomutovská radnice nabízí podnikatelům, ale nejen jim, rovněž nadprůměrný počet úředních hodin. Především ale získal největší počet bodů v testu elektronické komunikace, který ověřuje rychlost a kvalitu odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.

„My jsme moc rádi, je to pro nás překvapením, protože historicky jsme se neumísťovali v horní polovině. Myslím si, že je to velmi dobrý nástroj zpětné vazby pro současné vedení města i pro vedení úřadu, že přistupujeme jednak k občanům, tak i k podnikatelům tím správným způsobem. Aktuálně se chystáme ne velkou rekonstrukci bývalých městských lázní, ze kterých by mělo vzniknout nové kulturní centrum s novou knihovnou, kavárnou a dalšími prostory pro vzdělávání a setkávání. Plánujeme výstavbu nových bytů v centru města a vznik nového domova pro seniory,“ říká tajemník Magistrátu města Chomutova Robert Plechatý.

Ocenění v Ústeckém kraji převzali (zleva): Jiří Sucharda, starosta města Vansdorf, Robert Plechatý, tajemník Magistrátu statutárního města Chomutov a Václav Zahradníček, náměstek primátora statutárního města Most
Ocenění v Ústeckém kraji převzali (zleva): Jiří Sucharda, starosta města Vansdorf, Robert Plechatý, tajemník Magistrátu statutárního města Chomutov a Václav Zahradníček, náměstek primátora statutárního města Most

Most má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, ve Varnsdorfu nejrychleji narůstá počet ekonomických subjektů

V Mostě je k dispozici nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily, a to i při přepočtu na množství zde sídlících firem. Nižší průměrná mzda a relativní dostatek pracovních sil jsou lákadlem pro firmy, které v regionu hodlají podnikat. Město vynakládá nadprůměrné finanční prostředky především do oblasti vzdělávání. Most má velmi kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné formě na jednom místě vše potřebné, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další. Bronzový Varnsdorf se může pochlubit v regionu vůbec nejvyšším podílem firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Navíc meziroční změna ekonomických subjektů je zde v rámci Ústeckého kraje rovněž nejvyšší. Město zaznamenává také nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích a také nejnižší náklady na dluhovou službu.

„Srovnávací výzkum Město pro byznys zúčastněným městům ukazuje, zda jejich cesta pomáhá rozvoji jejich území, podporuje podnikatelské aktivity a tím i celkovou spokojenost místních občanů,“ říká mimo jiné předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Tab. 1. Celkové pořadí – Město pro byznys 2022 (Ústecký kraj)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Chomutov
2. Most
3. Varnsdorf
4. Litvínov
5. Žatec
6. Ústí nad Labem
7. Litoměřice
8. Louny
9. Roudnice nad Labem
10. Teplice
11. Děčín
12. Kadaň
13. Podbořany
14. Lovosice
15. Rumburk
16. Bílina

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023 (právě čtete)
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023