Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou

Město pro byznys 2022 4.

15. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

Podmínky pro podnikání jsou v rámci Libereckého kraje nejvýhodnější v Jablonci nad Nisou. Vyplývá to ze srovnávacích výzkumu Město pro byznys, který z hlediska dat připravuje analytická agentura Datank. Na druhé příčce se v regionu umístily Semily a Liberec. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé ČR každoročně všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

Vítězné statutární město Jablonec nad Nisou zaznamenává v rámci kraje nejvyšší meziroční nárůst počtu ekonomických subjektů, stejně jako nárůst počtu obyvatel. Město dokáže na tento trend reagovat nadprůměrně vysokým počtem dokončených bytů v poměru ku změně počtu obyvatel. Volných pracovních sil je ve městě více než ve většině dalších obcí s rozšířenou působností na Liberecku, což je pro podnikatele dobrá zpráva. Počet dobíjecích stanic pro elektromobily je v Jablonci nad Nisou vysoce nadprůměrný. Město si především velmi dobře vede v části výzkumu věnovanému přístupu veřejné správy. Nejvíce bodů získalo za webové stránky, které jsou z pohledu podnikatele přehledné a jsou na nich všechny potřebné informace pro komunikaci s úřady a mnohé další. Zároveň Jablonec nad Nisou zazářil v testu elektronické komunikace, prostřednictvím kterého se ověřuje kvalita a rychlost odpovědí živnostenských úřadů na fiktivní podnikatelské dotazy. Jablonec nad Nisou se dlouhodobě umisťuje v první trojici krajského hodnocení, v roce 2019 si odnesl také titul Město pro byznys desetiletí.

„Jablonec nad Nisou je už historicky město, které je s byznysem a podnikáním bytostně spojeno. Koneckonců slavíme 150 let města, a naše město vzešlo z malé vesničky právě díky podnikání místních lidí. V Jablonci se nikdy nedělaly nějaké bombastické projekty, ale podnikání vycházelo z menších dílen, které se postupně zvětšovaly. A město se snažilo především vytvořit podmínky, infrastrukturu a neklást podnikatelům překážky. To je tradice, která se v Jablonci drží do dneška. Město klade velký důraz na živnostenský úřad, například i z hlediska dostupnosti. Jsme momentálně výrazně nastaveni pro rozvoj digitalizace. I naše politická reprezentace se této agendě hodně věnuje. Chtěli bychom v tomto ohledu vytvořit prostředí, které bude pro podnikatele co nejjednodušší a nejpraktičtější,“ říká tajemník Jablonce nad Nisou Marek Řeháček.

Ocenění v Libereckém kraji převzali (zleva) – Tomáš Sábl, 1. místostarosta města Semily, Marek Řeháček, tajemník statutárního města Jablonec nad Nisou a Šárka Prachařová, náměstkyně primátora krajského města Liberec
Ocenění v Libereckém kraji převzali (zleva) – Tomáš Sábl, 1. místostarosta města Semily, Marek Řeháček, tajemník statutárního města Jablonec nad Nisou a Šárka Prachařová, náměstkyně primátora krajského města Liberec

Semily dobře hospodaří

Druhou příčku stupňů vítězů obsadily Semily, které se mohou pochlubit velmi vysokým počtem živnostníků, ale také počtem firem, které mají více než 250 zaměstnanců v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Průměrná měsíční mzda je zde v rámci regionu nízká, což může podnikatele lákat k umístění svého podniku právě zde. Ocenit je potřeba zejména radnici, protože zaznamenává v Libereckém kraji nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích, ale také nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech.

V Libereci je hodně právnických osob

Bronzový Liberec zaznamenává vysoký podíl firem a těží z dobré dopravní dostupnosti. Index stáří, tedy poměr obyvatel nad 65 let k lidem pod 14 let je v krajském městě velmi nízký, což je příslibem rozvoje podnikání také do budoucna. Liberec vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a veřejné dopravy. Podnikatelům, ale samozřejmě nejen jim, nabízí největší počet úředních hodin, během nichž si můžou vyřídit, co potřebují.

Předseda Svazu měst a obcí, František Lukl oceňuje, že města, která se umisťují na předních místech srovnávacího výzkumu jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, a dokazují je přetavit do úspěšných projektů.

Tab. 1. Celkové pořadí Město pro byznys 2022 (Liberecký kraj)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Jablonec nad Nisou
2. Semily
3. Liberec
4. Tanvald
5. Železný Brod
6. Turnov
7. Frýdlant
8. Jilemnice
9. Nový Bor
10. Česká Lípa

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023 (právě čtete)
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023