Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys

Město pro byznys 2022 11.

18. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Pardubickém kraji stalo statutární město Pardubice. Na druhé příčce se v kraji umístila Česká Třebová a na třetí Hlinsko. Srovnávací výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Město pro byznys

Pardubice nabízejí kvalitní podnikatelské prostředí

Statutární město Pardubice zaznamenává nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele a nové podnikatele může přilákat výbornou dopravní dostupností. Město myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily, ale také jejich velmi vysoké množství v přepočtu na počet zde sídlících firem. Bytová výstavba se dobře rozvíjí, což dokládá v rámci Pardubického kraje vůbec nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel, tak i nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. Pardubice mají rovněž nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech. Jako velmi kvalitní z pohledu podnikatele byly vyhodnoceny webové stránky města, které nabízejí v přehledné formě vše potřebné, co podnikatelé potřebují pro komunikaci s veřejnou správou, ale také řadu dalších užitečných informací a odkazů.

„Pardubice nabízí pro podnikatele skvělé zázemí a také velmi vstřícný úřad, což podnikatelé ocení. Struktura města, vzdělanost obyvatel a další tvoří pro podnikatele základ, protože lidé, kterým se zde dobře žije i dobře pracují. Zejména o oblasti stavebnictví se podnikatelé mohou těšit na celou řadu projektů, které město připravuje. Aktuálně nás čeká novostavba mostu přes Labe, což bude významná stavba. Dokončuje se zde celá řada dalších projektů, jako jsou dopravní terminály. Chceme stavět novou základní školu, na tom se bude moci podílet celá řada podnikatelských subjektů. Dále jde o rekonstrukci mateřské školy a různé rekonstrukce městského majetku, bude toho opravdu hodně,“ říká primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Ocenění pro vítězná města převzali (zleva): Zdeněk Řehák, starosta České Třebové, primátor Pardubic Jan Nadrchal a Miroslav Krčil, starosta Hlinska
Ocenění pro vítězná města převzali (zleva): Zdeněk Řehák, starosta České Třebové, primátor Pardubic Jan Nadrchal a Miroslav Krčil, starosta Hlinska

Česká Třebová zabodovala v testu elektronické komunikace

Stříbrná Česká Třebová se může pochlubit v rámci regionu velmi vysokým počtem firem s počtem více než 250 zaměstnanců v přepočtu k celkovému množství podnikatelských subjektů. Ve městě je při srovnání s ostatními městy v kraji dostatečné množství volných pracovních sil, což může přitáhnout nové potenciální zaměstnavatele. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti vzdělávání a kultury. Zaznamenává rovněž velmi nízké náklady na dluhovou službu. Česká Třebová dopadla v rámci kraje nejlépe v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.

V Hlinsku se investuje

Na třetí příčce skončilo Hlinsko, které má nejvyšší počet živnostníků v přepočtu na obyvatele. Ve městě je nižší průměrná mzda, což je lákadlem pro firmy, které uvažují například o umístění svého podnikání. V rámci regionu zaznamenává Hlinsko vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města. Zaznamenává rovněž nejvyšší skóring úředních hodin, tedy dobu, během níž si podnikatelé, ale nejen oni, mohou vyřídit vše potřebné.

„Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Tabulka: Celkové výsledky Město pro byznys 2022 (Pardubický kraj)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Pardubice
2. Česká Třebová
3. Hlinsko
4. Chrudim
5. Lanškroun
6. Přelouč
7. Moravská Třebová
8. Polička
9. Králíky
10. Ústí nad Orlicí
11. Litomyšl
12. Svitavy
13. Žamberk
14. Vysoké Mýto
15. Holice

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023 (právě čtete)
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023