Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec

Město pro byznys 2022 12.

21. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

Humpolec exceluje v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. V obou těchto hlavních kategoriích výzkumu se v rámci Kraje Vysočina umístil na prvním místě srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Ten vyhodnocuje analytická agentura Datank a hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí Hlavního města Praha. Na druhém a třetím místě se v Kraji Vysočina umístily Jihlava a Velké Meziříčí. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

Humpolec se blýskl v mystery testování

Vítězný Humpolec se může v rámci kraje pochlubit jak velmi vysokým počtem ekonomických subjektů, tak i vůbec nejvyšším počtem firem s počtem více než 250 zaměstnanců v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Město myslí na životní prostředí, alespoň o tom svědčí v regionu nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem. K dobré dopravní dostupnosti se přidává vysoce nadprůměrný počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Radnice dobře hospodaří, o čemž svědčí v rámci Kraje Vysočina nadprůměrný podíl kapitálových výdajů na celkových příjmech a zároveň nízké náklady na dluhovou službu. Nejlepšího výsledku dosáhl Humpolec v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů.

„Humpolec je skutečně jedním z nejlepších měst v celé České republice pro byznys. Může za to dobré hospodaření města, blízkost dálnice i silnice první třídy z jihu na sever, pracovité obyvatelstvo schopné pracovat za nízkou mzdu, a přesto velice nízká nezaměstnanost. A samozřejmě v Humpolci se všichni známe, má 11 tisíc obyvatel, takže si neklademe překážky. Máme další rozvojové podnikatelské plochy v blízkosti dálnice. Budeme usilovat o to, abychom mohli s ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic dojednat možnost ještě dalšího sjezdu z dálnice, protože obslužná oblast je v těsné blízkosti dálnice a nemá smysl budovat žádný jiný obchvat,“ říká starostka Humpolce Alena Štěrbová.

Ocenění převzali (zleva): Alexandros Kaminaras, starosta Velkého Meziříčí, Alena Štěrbová, starostka Humpolce a Petr Ryška, primátor Jihlavy
Ocenění převzali (zleva): Alexandros Kaminaras, starosta Velkého Meziříčí, Alena Štěrbová, starostka Humpolce a Petr Ryška, primátor Jihlavy

Jihlava – nejlepší web z pohledu podnikatele

Krajské město zaznamenává vůbec nejvyšší počet právnických osob a také počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. V rámci regionu má Jihlava velmi vysoký podíl dotací na celkových příjmech a vůbec nejvyšší likviditu. Jako nejlepší byly vyhodnoceny webové stránky města z pohledu podnikatelů. Ti na nich v přehledné formě najdou vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnoho dalších užitečných informací.

Velké Meziříčí má podnikatelský potenciál

Bronzové Velké Meziříčí má v Kraji Vysočina vůbec nejnižší index stáří, tedy podíl osob starších 65 let ku lidem mladším 14 let, což je dobrým signálem pro rozvoj podnikání do budoucna. Také celkový počet obyvatel v rámci regionu nadprůměrně stoupá. Průměrná měsíční mzda nedosahuje vysoké úrovně, což láká nové podnikatele k umístění svého byznysu právě zde. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a také do sportu.

„Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys ukáže nově zvoleným zastupitelstvům, zda jejich cesta vede k rozvoji území a napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Tab 1. Celkové výsledky Město pro byznys 2022 (Kraj Vysočina)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Humpolec
2. Jihlava
3. Velké Meziříčí
4. Třebíč
5. Havlíčkův Brod
6. Pelhřimov
7. Žďár nad Sázavou
8. Nové Město na Moravě
9. Bystřice pod Pernštejnem
10. Telč
11. Světlá nad Sázavou
12. Moravské Budějovice
13. Chotěboř
14. Pacov
15. Náměšť nad Oslavou

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023 (právě čtete)
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023